Международният балетен конкурс – Варна, първото балетно състезание в света, носи ентусиазма и естетическия замисъл на Емил Димитров (13.03.1929 – 25.01.2011) – една светла личност, която остава в историята на съвременното изкуство с безценното културно събитие, което основава.
Магистър по музикална педагогика и дирижиране, Маестро Димитров има богат път на музикант: дирижира Държавния симфоничен оркестър в Перник, Пловдив, Видин и др. 23 години преподава в Държавната консерватория „Панчо Владигеров“, където защитава и степента доцент. Неговата активност като директор на дирекции „Оперни театри“ (1961-1964) и „Международни конкурси“ (1964-1987) в Министерството на културата спомага за създаването и организирането на две значими културни събития: Международния конкурс за млади оперни певци и Международния балетен конкурс във Варна.
С годините балетът се превръща в неговата най-голяма мисия.
Със своето обаяние и дипломатичност Маестро Емил Димитров винаги е умеел да поднесе голямото си уважение към най-ярките звезди на танца, да ги направи съпричастни към наложената от него идея за конкурса като Балетна Олимпиада. Неуморната му работа издига нивото на конкурса, усъвършенства го и прави така, че на легендарната сцена на Летния театър във Варна да се явяват най-силните кандидати от всички балетни школи, които да бъдат оценявани от най-големите авторитети в света на танца.
Неговата личност е уважавана и ценена от най-големите: Галина Уланова, Серж Лифар, Алисия Алонсо, Юрий Григорович, Владимир Василиев и Екатерина Максимова, Наталия Макарова, Патрик Дюпон, от поколения звезди на танца.
Благодарение на високите критерии, които Маестро Емил Димитров залага в организацията на конкурса, и които неговите наследници продължават сега, варненското състезание и до ден днешен има най-трудния регламент в света. Състезателите трябва да покажат артистичност, познаване и техника – и в класическия танц, и в съвременната хореография. Регламентът от Варна се е превърнал в златен стандарт за създаването на правилниците на всички останали балетни конкурси по света, които започват да се появяват след него.
Една от големите мисии на Емил Димитров е и създаването на Международната лятна балетна академия към конкурса във Варна. Тя дава невероятната възможност на най-младите надежди да изучават тънкостите на танца от големите имена в класическия и съвременния танц.
За да мотивира младите български балетисти и педагозите да се стремят към световно ниво в танца, Маестро Емил Димитров основава заедно с Нина Кираджиева и съмишленици – балетмайстори и педагози, конкурса за млади балетни артисти в Добрич. Той носи името на доайена на българския балет и член на журито на Международния балетен конкурс Анастас Петров.